Jestem w ciąży i pojawił się u mnie katar, czy bezpieczne będzie wykonanie irygacji Gagarinem ZATOKI?
Tak, Gargarin ZATOKI jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie wchodzi w interakcje z lekami stosowanymi doustnie.
Kiedy mam zastosować roztwór izotoniczny a kiedy hipertoniczny?
Roztwór powstały po rozpuszczeniu 1 saszetki (izotoniczny) jest przeznaczony do higieny i profilaktyki; oczyszcza i nawilża śluzówkę nosa i zatok. Udrażnia poprzez mechaniczne wypłukiwanie i rozrzedzanie wydzieliny. Roztwór powstały po rozpuszczeniu 2 saszetek (hipertoniczny) powoduje dodatkowo obkurczanie śluzówki; zmniejsza obrzęk nosa będący częstym dyskomfortem towarzyszącym katarowi siennemu oraz zapaleniu zatok.
Po wypłukaniu nosa i zatok w butelce Gargarin ZATOKI zostało mi jeszcze część roztworu. Czy mogę go użyć kolejny raz?
Nie jest wskazane używanie po czasie raz wykonanego roztworu. W tej sytuacji pozostałą część należy wylać, butelkę umyć zgodnie ze wskazaniami z instrukcji używania i ponownie wykonać roztwór.
Nie mam kataru, ale w sezonie grzewczym czuję, że mam sucho w nosie, co wywołuje dyskomfort. Czy mogę zastosować Gargarin ZATOKI?
Tak! Irygacja Gagarinem ZATOKI jest to skuteczny i bezpieczny sposób nawilżenia błon śluzowych. W tej sytuacji należy rozpuścić 1 saszetkę i płukać nos i zatoki roztworem izotonicznym.
Moje 4 letnie dziecko ma katar i trudność z wydmuchaniem nosa. Czy mogę u niego zastosować Gargarin ZATOKI?
W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z lekarzem. Ważne jest czy dziecko będzie w stanie zaakceptować zabieg płukania nosa i zatok i współpracować z rodzicem. Lekarz dodatkowo pomoże wykluczyć przeciwwskazania (m.in. całkowicie zablokowany nos, infekcja ucha).